Kevään 2018 A-C-ikäiset

Uudet joukkueet kevään A-C-ikäisten sarjoihin on lisätty ja alimmatkin poolit päivitetty.

Kevätkautta koskevia huomioita:

Pelaajaluettelot

 • kevätkaudelle ilmoittautuneiden uusien joukkueiden tulee täyttää pelaajaluettelo
 • jos syksyllä pelanneiden joukkueiden lopullinen joukkueen kokoonpano on keväällä erilainen kuin se on Junnulentis-sivuilla olevassa pelaajaluettelossa, tulee muuttunut kokoonpano ilmoittaa 31.12.2017 mennessä sarjahoitajalle osoitteeseen junnulentis@lentopalloliitto.fi
  • muutoksia saa tehdä sarjamääräysten mukaisesti siten, että joukkueeseen voi siirtää korkeintaan kaksi uutta pelaajaa ja joukkueesta voi siirtyä muihin joukkueisiin korkeintaan kaksi pelaajaa edellisen poolivaiheen pöytäkirjojen pelaajaluetteloihin verrattuina
  • keväällä seuran sisäiset pelaajasiirrot ovat sallittuja vain nuorten sarjamääräysten kohdan 12.2 mukaisesti
 • uusia pelaajia, jotka eivät ole pelanneet missään joukkueessa, voi lisätä itse milloin tahansa
  • pelaajaa, joka pelaa jo yhden ikäluokan joukkueessa ja halutaan lisätä toisen ikäluokan joukkueeseen, ei tarvitse lisätä appsiin toista kertaa, vaan asiasta voi ilmoittaa sarjanhoitajalle, joka lisää toisen joukkueen pelajaan jo olemassaoleviin tietoihin

Yli-ikäiset

 • jos B- ja C-ikäisten joukkue tulee käyttämään yli-ikäispelaajia kevätkaudella, joukkueen tulee ilmoittaa siitä sarjahoitajalle 31.12.2017 mennessä Junnulentiksestä löytyvällä nettilomakkeella
  • yli-ikäisiä kevätkaudella käyttävä B- ja C-ikäisten joukkue ei voi selviytyä SM-finaaleihin eikä SM-välieriin
  • yli-ikäispelaajia käyttävä joukkue pelaa sijoitustaan vastaavalla tasolla toiseksi viimeiseen poolivaiheeseen asti
  • jos yli-ikäisiä ei ole ilmoitettu määräaikaan mennessä, ei joukkueeseen saa kevään aikana enää ottaa yli-ikäisiä

Lisenssilistat tulospalvelussa ja SuomiSportissa

Ohjeet lisenssilistoihin

Sarjakaaviot ja otteluohjelmat

Jokaisen sarjan omilta sivuilta (Junnulentis-sivujen oikean yläreunan Sarjat-linkistä) löytyvät sarjakaaviot. Niihin päivitetään seuraavat poolit mahdollisimman pian edellisen poolin sijoitusten ratkettua. Poolikohtaisesti järjestäjävuorossa on joukkue, joka on vähiten järjestänyt turnauksia (∑-sarakkeessa), tai yhtä monta turnausta järjestäneistä joukkueista se, jolla on pienin järjestäjärankingnumero (Rk-sarakkeessa). Järjestäjä on merkitty Tu-sarakkeeseen rastilla.

Järjestäjät päivitetään yleensä viimeistään poolivaiheen jälkeisenä tiistaina. Järjestäjien päivityksen jälkeen päivitetään ja julkaistaan myös poolikohtaiset otteluohjelmat. Jos joukkue ei pysty turnausta järjestämään, tulee siitä ilmoittaa sarjanhoitajalle viimeistään edellisen poolivaiheen jälkeisenä perjantaina, jolloin vuoro siirtyy seuraavalle vuorossa olevalle.

Järjestäjävuoro voi myös osua yhtä aikaa saman seuran useammalle joukkueelle. Jos seura ei pysty niitä kaikkia järjestämään, se voi valita sen, minkä haluaa järjestää ja ilmoittaa asiasta sarjanhoitajalle.

Nuorten sarjamääräykset

Kaikki joukkueet ovat velvollisia tutustumaan nuorten sarjamääräyksiin.

Kausiaikataulu

kertoo kunkin sarjan poolivaiheiden, välierien ja finaalien ajankohdat. Kaikissa sarjoissa pelataan kaikkien sijojen välierät ja sijoitusturnaukset.

Turnauksen järjestäminen

Katso ohjeet.

 

Kategoriat: 2017-2018, A-pojat, A-tytöt, B-pojat, B-tytöt, C-pojat, C-tytöt, Ei kategoriaa

Tilaa

Uusimmat jutut RSS:llä